Krótka historia GP USA

Za kilka dni rozpocznie się już szósty wyścig F1 na amerykańskim torze w Austin. W pięciu rozegranych do tej pory GP USA aż czterokrotnie (80%) wygrywał tu Lewis Hamilton, obecny lider klasyfikacji generalnej kierowców. Niesamowita dominacja, wyjątkiem był tylko sezon 2013 kiedy Sebastian Vettel w bolidzie Red Bulla nie miał sobie równych. To tutaj ustanowił swoim zwycięstwem rekord wygranych w jednym sezonie – był to jego ósmy tryumf z rzędu! Sam tor należy do moich ulubionych jeśli chodzi o nowe obiekty. Pierwszy wyścig odbył się tutaj w listopadzie w 2012 roku. Byliśmy świadkami pięknej walki o zwycięstwo między Vettelem a Hamiltonem, z której to Brytyjczyk wyszedł zwycięsko. Po 56 okrążeniach Sebastian przekroczył linię mety jako drugi, tylko 0,675 s za Lewisem!

Circuit of the Americas
Liczba okrążeń: 56
Długość toru: 5,513 km
Pełny dystans wyścigu: 308,728 km
Rekord toru: 1:34,999 – Lewis Hamilton (Mercedes) 2016

Circuit of The Americas
Tor Circuit of the Americas (fot. Wikimedia Commons)

Circuit of the Americas

Circuit of the Americas jest po prostu wspaniałe. Zaczynamy od pierwszego „ślepego” lewego zakrętu. Jadąc na prostej pod górę, musimy zacząć skręcać jeszcze wtedy, kiedy nie widzimy wierzchołka zakrętu. W dalszej części pierwszego sektora czekają nas szybkie płynne sekcje powiązanych ze sobą zakrętów lewy-prawy. Błąd w jednym z nich spowoduje natychmiastową stratę czasu w dwóch kolejnych. Następnie czeka nas nawrót wyprowadzający na najdłuższą prostą toru. Kluczowe jest jak najszybsze bezbłędne wyjście z jak największą prędkością, aby osiągnąć jak najlepszy wynik na Speed Trapie.

Ostro hamujemy rozgrzewając tarcze hamulcowe do czerwoności i przechodzimy do kolejnego nawrotu oraz sekcji kilku wolnych technicznych zakrętów kończących drugi sektor. Trzeci sektor to przede wszystkim jeden długi owalny zakręt składający się niejako z czterech części, bardzo przypominający słynny zakręt numer 8 na torze Istanbul Park. Przejechanie go na pełnym gazie daje niezwykle dużo satysfakcji, ale jednocześnie kierowca odczuwa go wyraźnie na swoim karku – w tym miejscu przeciążenia dochodzą do 5 G. Po pokonaniu tej przeszkody, czekają nas jeszcze dwa lewe zakręty, po pokonaniu których wyjeżdżamy na prostą start/meta.

GP USA Circuit of the Americas
GP USA (fot. Mark Thompson/Getty Images Sport)

Dotychczasowi zwycięzcy:

2016 – Lewis Hamilton (Mercedes)
2015 – Lewis Hamilton (Mercedes)
2014 – Lewis Hamilton (Mercedes)
2013 – Sebastian Vettel (Red Bull)
2012 – Lewis Hamilton (McLaren)