Wyniki I dnia testów na torze Circuit de Catalunya:

Tabela z wynikami testów I dnia w Barcelonie

Sebastian Vettel zdominował pierwszy dzień testów sezonu 2019. Niemiec tuż przed południem na miękkiej mieszance (C3) uzyskał czas 1:18.161, co było zdecydowanie najlepszym wynikiem spośród całej stawki. Ten wynik dałby Niemcowi 7 czas w ubiegłorocznych kwalifikacjach! Pamiętajmy, że obecne konstrukcje miały być wolniejsze od bolidów z sezonu 2018. Dodatkowo kierowca Ferrari osiągnął ten czas dopiero na trzeciej najmiększej mieszance. Uzyskać taki wynik już pierwszego dnia w roku? Dodatkowo Sebastian przejechał bez problemów, aż 169 okrążeń! Niesamowita forma, jest za wcześnie by wyciągać jakieś poważniejsze wnioski, ale jednego jestem pewien. Ferrari jest w tym roku piekielnie szybkie. Pytanie tylko, czy to pozwoli na wywalczenie mistrzostwa Świata?

Sebastian Vettel

Drugi w tabeli ze stratą 0,397 do lidera był Carlos Sainz. Zawodnik McLarena uzyskał ten czas na szybszej supermiękkiej mieszance. Mimo drobnej awarii w środku dnia, team z Woking może mieć powody do zadowolenia. W porównaniu z początkiem testów z ubiegłych lat, ten rozpoczyna się naprawdę świetnie.

Trzeci czas należał do Romaina Grosjeana, prowadzącego czarny bolid Haasa. Przed południem zespół miał problemy z ciśnieniem paliwa, naszczęście po przerwie obiadowej wszystko poszło zgodnie z planem.

Bardzo mocny wydaje się być Red Bull z nową jednostką napędową Hondy. To właśnie Max Verstappen osiągał dziś największe prędkości maksymalne z całej stawki. Geniusz aerodynamiczny Adriana Neweya plus wreszcie mocny i niezawodny silnik Hondy. Czy to przepis na tytuł mistrza świata 2019? Cały zespół chwali współpracę z japońskim koncernem, po dzisiejszym dniu jest wręcz pod wrażeniem postępów inżynierów z kraju kwitnącej wiśni.

Na bardzo długie przejazdy, ale co ważne kompletnie bezproblemowe zdecydowały się fabryczne zespoły Mercedesa i Renault, przez co ciężko opisać nam w tej chwili ich potencjał. Zarówno niemiecki jak i francuski team w żaden sposób nie był dziś zainteresowany kręceniem szybkich kółek.

Ogólnie praktycznie każda ekipa biorąca udział w dzisiejszych testach, spisała się całkiem nieźle. Jedynie Racing Point może być lekko rozczarowane. Sergio Perez pokonał dziś zaledwie 30 okrążeń, spędzając większość sesji w garażu.

Robert Kubica

Napisałem powyżej „praktycznie każda ekipa biorąca udział w testach”. Jak już wszyscy z pewnością wiecie Williams nie zdążył z przygotowaniami nowego bolidu nie tylko na dzień filmowy, ale i na pierwsze dwa dni testów. Niesamowity blamaż, bardzo dużo rozczarowanie dla zespołu, kierowców jak i kibiców teamu z Grove. Według dziennikarzy z paddocku problemem jest poprawne złożenie układu hamulcowego. Bolid FW42 ma przylecieć do Barcelony jutro wieczorem. Czy zobaczymy Georga Russella i Roberta Kubicę w środę na torze? Takie są plany, ale jak wiemy Williams zmienia je co chwile. Musimy spodziewać się najgorszego, ciężko być optymistą w tej sytuacji. Andrew Benson pisze o 2 sekundach straty nowego bolidu ROKiT Williams Racing do FW41. Ubiegłoroczny model był kompletną porażką, Williams był na dnie, miałem nadzieję, że jest szansa aby w tym roku realnie powalczyć z środkiem stawki. Wygląda na to, że będzie bardzo ciężko. Jest jeszcze wcześnie i dużo się moze zdarzyć, ale ciężko mi uwierzyć w znaczny progres brytyjskiego zespołu. Tylko ogromna poprawa osiągów bolidu FW42 może pozwolić na walkę choćby o Q2. Patrząc na to jakie problemy ma zespół, nie zapowiada się na to. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko czekać na dalszy bieg wydarzeń. Miejmy nadzieję, że mimo wszystko Williamsowi uda się uporać z problemami i nie będziemy musieli oglądać Roberta na szarym końcu stawki.