Wyścig o GP Bahrajnu 2019, był 999 rundą mistrzostw świata Formuły 1. W tegorocznej eydcji zwyciężył Lewis Hamilton, który wygrał na Shakir po raz trzeci. Brytyjczyk ma na swoim koncie 74 wygrane.

Mercedes ma w tym sezonie 100% skuteczności w dubletach. Zarówno w Australii, jak i Bahrajnie, kierowcy Srebrnych Strzał ukończyli wyścig na dwóch najlepszych pozycjach. Wygrana na Sakhir była dla Mercedesa 89 w historii F1. Niemiecki zespół po tym wyścigu dołożył kolejne dwa miejsca na podium. Stajnia z Brackley może pochwalić się już 183 pozycjami w pierwszej trójce.

GP Bahrajnu 2019
(fot. www.mercedesamgf1.com)

Monako musi jeszcze trochę poczekać na swoje pierwsze zwycięstwo w królowej motorsportu. Charles Leclerc był w ubiegły weekend naprawdę blisko. Zajmując 3 miejsce został pierwszym kierowcą z Księstwa na podium od GP Monako 1950! Na najniższym stopniu podium stanął wówczas Louis Chiron. Pierwsze podium Charles’a było także 566 podium dla Ferrari.

Charles Leclerc został pierwszym w historii Monakijczykiem, który zdobył pole position i ustanowił najszybsze okrążenie wyścigu. Scuderia Ferrari ma w tym momencie 220 pole positions oraz 248 najszybszych okrążeń. Mimo wyraźnie najlepszego tempa wyścigowego w Bahrajnie, Ferrari nie udało się jeszcze w tym sezonie powiększyć dorobku zwycięstw. Włoski team cały czas ma na koncie 236 wygranych Grand Prix.

Lando Norris i Alexander Albon zdobyli swoje pierwsze punkty w karierze. Dziewiąta pozycja Albona, to duże wydarzenie dla Tajów. Po raz ostatni kierowca reprezentujący Tajlandię punktował w Grand Prix Francji 1954, kiedy to Birabongse Bhanudej (Prince Bira) zajął 4 miejsce.

Po dwóch wyścigach jedynym zespołem bez punktów w sezonie 2019 jest ROKiT Williams Racing.

Williams FW42
Williams FW42 (fot. www.williamsf1.com)

Dla Roberta Kubicy był to 78 start w wyścigu Formuły 1. Krakowianin ukończył Grand Prix Bahrajnu na ostatnim, szesnastym miejscu. Najlepszy wynik Polaka na Sakhir to oczywiście weekend GP w roku 2008, kiedy to kierowca BMW Sauber wywalczył pole position i ukończył wyścig na trzecim miejscu.

Robert ma na koncie 1 zwycięstwo (GP Kanady 2008), 12 miejsc na podium oraz po jednym pole position (GP Bahrajnu 2008) i najszybszym okrążeniu (GP Kanady 2010). Szanse na poprawę statystyk Kubicy w tym sezonie są praktycznie nierealne.