Wolff and Binotto

Mercedes, wraz z sześcioma innymi zespołami, oczekuje od FIA ujawnienia porozumienia z Ferrari w sprawie „nielegalnych” jednostek napędowych.

Już od 2018 roku mogliśmy zaobserwować znaczący progres w mocy silników Scuderii. Rok wcześniej czerwone bolidy traciły na prostych do Mercedesów, zyskując za to bardziej w wolnych sekcjach torów. Od dwóch lat sytuacja uległa diametralnej zmianie. Na szybkich, silnikowych torach, takich jak chociażby Spa czy Monza, Ferari dysponowało wyraźną przewagą prędkości na prostych.
Pod koniec ostatniego sezonu, konkurencja zaczęła podejrzewać złamanie regulaminu. Naciskała ona na sprawdzenie legalności jednostek napędowych Scuderii.
Ostatniego dnia zimowych testów, FIA ogłosiła publikacje o zakończeniu dochodzenia w sprawie legalności silników Ferrari, ustalając prywatne porozumienie z zespołem z Maranello.

Mercedes vs Ferrari

Komunikat spotkał się z ogromnym oburzeniem opinii publicznej jak i większości ekip w F1.
Dziś Mercedes wraz z innymi zespołami nie korzystającymi z silników Ferrari, skierowali do FIA następujące oświadczenie:

My, niżej podpisane zespoły, byliśmy zaskoczeni i wstrząśnięci oświadczeniem FIA z piątku 28 lutego dotyczącym zakończenia dochodzenia w sprawie jednostki napędowej Scuderia Ferrari F1.
Międzynarodowy regulator (FIA) jest odpowiedzialna za działanie zgodnie z najwyższymi standardami zarządzania, uczciwości i przejrzystości.
Po miesiącach dochodzeń, które zostały podjęte przez FIA tylko w następstwie pytań zgłoszonych przez inne zespoły, zdecydowanie sprzeciwiamy się osiągnięciu przez FIA poufnego porozumienia z Ferrari w celu zakończenia tej sprawy.
W związku z tym, niniejszym oświadczamy publicznie, nasze wspólne zobowiązanie do dążenia do pełnego i właściwego ujawnienia informacji w tej sprawie, aby zapewnić, że nasz sport traktuje wszystkich zawodników sprawiedliwie i równo. Czynimy to w imieniu kibiców, uczestników i wszystkich zainteresowanych Formułą 1.
Ponadto, zastrzegamy sobie prawo do dochodzenia zadośćuczynienia prawnego, w ramach należytego procesu FIA i przed właściwymi sądami.

McLaren Racing Limited
Mercedes-Benz Grand Prix Limited
Racing Point UK Limited
Red Bull Racing Limited
Renault Sport Racing Limited
Scuderia Alpha Tauri S.p.A.
Williams Grand Prix Engineering Limited